3PL nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? 3PL şirketleri ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler

3PL, depolamadan teslimata kadar operasyonel lojistik için dış kaynak kullanmanıza ve nihayetinde işinizin diğer kısımlarına odaklanmanıza olanak tanıyan bir hizmettir.

3PL nedir? Üçüncü parti lojistik şirketleri, tedarik zincirinin lojistiği ile ilgili her türlü hizmeti sağlar. Buna; nakliye, depolama, toplama ve paketleme, envanter tahmini, sipariş karşılama, paketleme ve navlun sevkiyatı dahildir. İşletmenizin bir 3PL sağlayıcı kullanması gerekip gerekmediğini mi merak ediyorsunuz? Şüpheye düştüğünüzde, bir avantaj-dezavantaj listesi kullanın.

Bir 3PL sağlayıcı kullanmanın faydaları nelerdir?

Bir 3PL sağlayıcı kullanmak pek çok avantaj sunar. Bunlardan en önemlisi, bu lojistiği devrederek işinizin satış, pazarlama ve ürün geliştirme gibi diğer yönlerine odaklanabilmenizdir. 3PL dış kaynak kullanımı size daha fazla zaman ve kaynak bırakır. İşte diğer birkaç avantajı:

Maliyet azaltma: 3PL’ler nakliye şirketleri üzerinde bireysel nakliyecilere kıyasla daha fazla güce sahiptir. Birden fazla müşteri adına taşıyıcılarla çalışan 3PL’ler, hacim ve sipariş sıklığına göre fiyatlandırma konusunda pazarlık yapabilir. Tedarik zincirinizin tamamını veya bir kısmını yönetmek için bir 3PL kullanmak, size işinizi büyütmek ve geliştirmek için diğer önemli alanlara yatırım yapma özgürlüğü de verir.

Gerektiği gibi ölçeği artırın veya azaltın: Çoğu işletme yıl boyunca talepte dalgalanmalar yaşar. Bir 3PL kullanmak, ihtiyacınız olmadığında sermaye taahhüdünde bulunmak zorunda kalmadan tepe ve dip noktaları daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayın: Müşteriler standart olarak ertesi gün veya aynı gün sevkiyat bekler. Üçüncü taraf bir lojistik sağlayıcı kullanmak, 3PL’nin geniş dağıtım ağına erişim sayesinde sipariş nereye gönderilirse gönderilsin hızlı sevkiyat sunmanıza olanak tanır.

Yeni pazarları test edin: 

 ile, kendi depolama alanınız veya personeliniz gibi büyük yatırımlar yapmak zorunda kalmadan yeni pazarlarda suları test etme esnekliğine sahip olursunuz.

Riski azaltın: Çeşitli nedenlerle sevkiyat gecikmeleri yaşanabilir ve yaşanmaktadır. Öngörülemeyen durumlar ortaya çıktığında bir 3PL, siparişlerinizi mümkün olan en kısa sürede yerine getirmek için alternatif düzenlemeler yapmaktan sorumludur. Ayrıca malların hasar görmesi veya kaybolması durumunda da korunursunuz.

Alanında anında uzmanlık ve bilgi kazanın: Özellikle yeni başlıyorsanız, lojistik işlerinizi bu konuda uzmanlaşmış bir şirketten daha iyi kim halledebilir? Yerine getirme, depolama ve sevkiyat kendi başlarına büyük zorlukları beraberinde getirir, bu nedenle bu işi uzmanlara devretmek çalışma şeklinizde gerçekten bir fark yaratabilir – ve müşterilerinize sunduğunuz genel değeri artırmaya odaklanmanızı sağlar.

Uluslararası lojistiği ele alın: Uluslararası satış yapıyorsanız, 3PL’ler sınırlarda ortaya çıkan, gönderilerinizi geciktirebilecek ve eksiksiz yapılmazsa yüksek maliyetlere neden olabilecek belgeler, gümrükler, vergiler ve diğer sorunlarla ilgilenebilir. Ayrıca, farklı ülkelerle ilgili karmaşık kuralları çözmeye çalışırken zaman kazanırsınız.

Maliyet tasarrufu sağlayın: Depolama söz konusu olduğunda, kendi alanınızı ve personelinizi korumak zorunda kalmamak büyük bir maliyet tasarrufu önlemi olabilir. Ayrıca, iyi envanter tahmini sağlayan şirketler envanter seviyelerinizi optimize etmenize ve envanter tutma maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

3PL her işletme için uygun değildir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç dezavantaj. Bunlar işinizi etkiler mi?

Teslimat süreci üzerinde daha az kontrol:  Sevkiyatınızı üçüncü bir tarafın üstlenmesiyle, bir müşterinin siparişinin sevkiyatında gecikmeler veya sorunlar olduğunda zorluklar yaşanabilir. Müşteri çözüm için size bakacaktır, 3PL’nize değil.

Daha büyük ön yatırım: Maliyet konusunun diğer tarafında, bir 3PL kiralamak uzun vadede kendini amorti edebilse de, yatırım başlangıçta yine de büyük bir maliyet olabilir. Büyük bir depoya ihtiyacınız yoksa veya çok fazla siparişiniz yoksa, 3PL’nin maliyeti engelleyici olabilir.

Siz ve ürününüz arasında daha fazla mesafe: Seçtiğiniz 3PL sizi ürünlerinizden uzakta konumlandırabilir, bu da kalite kontrol sorunlarıyla karşılaşırsanız veya herhangi bir nedenle stoğunuzu fiziksel olarak incelemeniz gerekirse rahatsızlık verebilir.

3PL firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Seçeneklerin çokluğu nedeniyle, nihai bir sağlayıcı seçmek bunaltıcı bir süreç olabilir. Bunun da ötesinde, işletmeniz için 3PL’nin gerçek maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi toplamanız gerekir. 

İşte size 3PL ortağınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus:

  1. Mevcut ve öngörülen hacimleri: Mevcut hacminizle başa çıkabilecek. Aynı zamanda ani, stok hacimlerinizi artırmanız durumunda veya satışlarınızda olası artış olması durumunda ki operasyon yükü ile başa çıkmaya hazır bir 3PL seçin. 
  2. Referanslar ve iş performansı: 3PL sağlayıcısını kullanan diğer müşterilerin referanslarına göz atın ve şirketin son birkaç yıldaki performansı hakkında bir rapor alın. Gecikmelere karşı zamanında teslimatlar ve sorunlar olduğunda işletmeleri nasıl tazmin ettikleri hakkında referanslar ve bilgiler arayın. Müşterilerinin onlar hakkında neler söylediğine bakın – müşteri vaka çalışmaları ve alıntılar, 3PL sağlayıcısının müşteri ilişkilerini nasıl kurduğunun ve sürdürdüğünün iyi bir göstergesidir.
  3. Uyumlu teknoloji: Bulut tabanlı bir envanter yönetim sistemi kullanıyorsanız, muhtemelen benzer şekilde en son teknolojiye sahip ve stok kontrol yazılımınızla entegre olmaya hazır bir şirket seçmelisiniz. 3PL sağlayıcısının teknolojisinin sizin çalışma şeklinize uygun olduğundan emin olun.
Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir