Amazon müşteri İadeleri nasıl sınıflandırır ?

İadeler, e-ticaret ve FBA Amazon işinin bir parçasıdır. Bu yazı, iadeleri azaltabilmeniz ve geri ödemeler yoluyla daha fazlasını geri alabilmeniz için FBA iadelerini nasıl yöneteceğinizi ve bu konuda ne yapmanız gerektiği hakkında olacak.

Amazon’da ne satıyor olursanız olun, tüm satıcıların uğraşmak zorunda olduğu ortak bir sorun vardır. Bu sorun amazon müşteri iadelerini işlemektir. Satıcı olarak, bir müşteriden iade almak cesaret kırıcı ve sinir bozucu olabilir. Bu sadece satıştan para kaybetmek anlamına gelmez. Büyük olasılıkla müşteri kendi hatası olmasına rağmen kızgındır ve markanız ve ürününüz hakkında olumsuz bir yorum bırakacaktır.

Ne yazık ki, iadeler iş yapmanın bir parçasıdır ve Amazon FBA, Amazon’un alışveriş yapanlara karşı çok hoşgörülü ve süper müşteri dostu koşulları nedeniyle tüm e-ticaretteki en yüksek iade oranlarından birine sahiptir. Giyim kategorisinde, iade oranları kolayca %10’u aşmaktadır. Bu, satılan her üründen 1’inin geri gönderildiği anlamına gelir.

Bu durum, kategoriye bağlı olarak değişecektir, ancak deneyimlerimize göre, iade oranlarının %1’den az ve %0’a yakın olduğu Walmart, Etsy, Ebay gibi diğer platformlarla karşılaştırıldığında, Amazon iade oranı yüzdemiz %2,5’tir.

Dolayısıyla en iyi çözüm, FBA iadeleriyle akıllıca başa çıkmaktır. İadeleri mümkün olduğunca azaltarak ve mümkün olduğunca geri ödeme alabileceğinizden emin olarak başa çıkabilirsiniz.

FBM iadeleriyle başa çıkmak daha kolaydır çünkü doğrudan size geri gelirler. FBA ise daha karmaşıktır. Ürünün geri geldiğinden, iadenin yalnızca bir kez yapıldığından ve Amazon tarafından başka hatalar yapılmadığından emin olmak için farklı raporları kontrol etmeniz gerekir.

Bir örnek olarak, FBA, ideal koşullar altında müşteriye para iadesi yapar ve ürünü iade etmek için 45 güne kadar iade süresi olduğunu bildirir. Bununla birlikte, ürün asla satılamaz envantere girmezse, Amazon ürünün satış fiyatını geri ödeyecektir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Amazon müşteri iadeleri nasıl sınıflandırılır.

Amazon müşteri iadelerini nasıl sınıflandırıyor

Satılabilir

Bu kategorideki iade edilen ürünler hala iyi durumdadır. Amazon, bu ürünleri diğer müşterilere yeniden satabilmeniz için aktif envanterinize iade eder. Durumları hakkında endişeleriniz varsa ürünleri kendiniz doğrulamaya karar verebilirsiniz. Bunu yapmak için, satılabilir ürünleri şahsen incelemek üzere bir kaldırma emri doldurun. 

Hasarlı

Hasarlı olarak etiketlenen eşyalar veya ürünler yeniden satılmaz. Ancak, hasardan şirket sorumluysa Amazon’dan geri ödeme alabilirsiniz.

Örneğin, nakliye sırasında çalışan düzgün bir şekilde mühürlemediği için ürün hasar görmüşse, bu gibi durumlarda Amazon sorumlu olduğu için geri ödeme almaya hak kazanırsınız.

Ancak, hata sizin tarafınızdan yapılmışsa, geri ödeme alamazsınız. Bu nedenle, tüm ürünlerinizi Amazon deposuna göndermeden önce her zaman çok iyi paketlediğinizden ve mühürlediğinizden emin olun. 

Müşteri Hasarlı

Müşteri hasarı, müşterinin siparişi teslim aldıktan sonra ürüne zarar verdiği anlamına gelir. Bu bağlamda müşteri hasarı, bir alıcının bir ürünü açtıktan sonra yeni durumundan daha kötü bir şekilde iade etmesidir.

Müşteri hasarlı ürünler yeni bir ürün olarak yeniden satılmayacak olsa da, Amazon’un bunları bazı şekillerde yeniden satma şansı hala vardır. En iyi seçeneğiniz, ürünü şahsen incelemek için bir kaldırma emri oluşturmak ve ardından yeniden satmaya değer olup olmadığına karar vermektir.

Amazon’un müşterinin hasarlı ürünlerini yeniden satmasına izin vermenin hesabınızın yasaklanmasına neden olacağı konusunda uyarılmalıdır. Nasıl mı? Başka bir müşteri kullanılmış görünen ürünü alırsa, ürünü “yeni olarak kullanılmış” gerekçesiyle iade edecektir; bu da listelemenizin ve hesabınızın askıya alınmasının en kolay yollarından biridir. Bize ne olduğunu görmek için eylem planı yazımıza bakın.

Taşıyıcı Hasarlı

Taşıyıcı hasarlı ürünler, Amazon’un seçtiği taşıyıcıların (UPS, FedEx, USPS) nakliye sırasında ilgilenmediği ürünlerdir. Sonuç olarak hasar görmüşlerdir. Bazı durumlarda, FedEx teslim edildiğini söyler ancak paket müşteri tarafından alınmamıştır. Bu durumda, hata sizden kaynaklanmadığı için geri ödeme almaya hak kazanırsınız. Bu, birçok satıcının yapmadığı, geri kazanılması en kolay geri ödemelerden biridir.

Kusurlu

Bunlar, düzgün çalışmayan veya kusurlu olan FBA iadeleridir. Bir müşteri kusurlu bir ürün aldığında, para iadesi alma hakkına sahiptir. Ürün satılamaz olarak kabul edilecek ve envanterinizde tutulacaktır. Müşterilerin, ürün kusurlu olmasa bile “kusurlu ürünleri” gerekçe göstererek iade talebinde bulunduğu durumlar vardır. Çoğu zaman bunu ücretsiz iade kargosuna sahip olmak için yaparlar. 

Güvenli tarafta olmak için, ürünü şahsen incelemek üzere bir kaldırma emri gönderin. Sizi temin ederim ki, pek çok “kusurlu” market ürününün mükemmel durumda olduğunu göreceksiniz. Bu gibi durumlarda, kayıpları en aza indirmek ve kârınızı artırmak için, ürünleri yeniden satılmak üzere FBA deposuna geri gönderin.

Unutmayın, kusurlu ürünler sattığınız için markanız hakkında yapılan yoğun olumsuz yorumlar metriklerinize zarar verebilir ve dolayısıyla Amazon’u satıcı hesabınızı askıya almaya zorlayabilir. Bu nedenle, yanlış bir iddia ortaya çıktığında, hesabınızı ve markanızı korumak için harekete geçin. 

Son kullanma tarihi geçmiş ürünler

Son kullanma tarihine 50 gün kalan birimler “satılamaz” olarak bir kenara ayrılabilir ve sonunda Amazon tarafından imha edilmek üzere kaldırılabilir. İmha edilen birimler iade edilemez. İmha edilmemişlerse süresi dolan birimlerin size iade edilmesini talep edebilirsiniz. Kaldırma Emirleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin.Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir