GS1 barkodu nedir? Amazonda satış için GS1 barkodu gerekli mi?

Amazon'un gönderdiği her ürünün taranabilir bir kimlik etiketi olmalıdır. Kuzey Amerikalı üreticilerin neredeyse tamamı bunu UPC kodu şeklinde zaten sağlamaktadır. Bu kodlar işletmelere aşağıdaki uluslararası bir kuruluş tarafından kiralanmaktadır.

GS1

Birçok Amazon satıcısının bu konuda endişelenmesine gerek yoktur; sadece toptancılardan mevcut barkodlu ürünleri satın alırlar. Karmaşıklık paketler, çoklu paketler veya özel etiket listeleri oluştururken ortaya çıkar. Amazon’daki hiçbir iki liste aynı tanımlayıcıyı paylaşamaz, bu nedenle her birinin benzersiz bir GS1 UPC koduna ihtiyacı vardır.

Satıcılar UPC’leri doğrudan GS1’den kiralayabilir, ancak bunlar ucuz değildir – paketler 250 dolardan başlar, artı yıllık yenileme ücreti vardır. Bir de ön ekler meselesi var. GS1, bir barkodun belirli bir parçasına ön ek adı verilen ve bir şirket adını tanımlayan bir parça atar. Bir şirket ön ekine sahip UPC’leri yalnızca bir kez satın alabilir. İlk kez satın aldıktan sonra belirli bir ön eke daha fazla UPC ekleyemezsiniz. Bu da şirketinizin kullanacağı tüm barkodları önceden satın almak isteyeceğiniz anlamına gelir ki bu da oldukça pahalıya mal olabilir.

İşte burada işler karışıyor. Hızlı bir Google araması ile, GS1 maliyetinin çok altında UPC kodu satan yüzlerce şirket olduğunu görebilirsiniz. Hatta bunları eBay’den birkaç kuruşa bile satın alabilirsiniz. Çok ucuza almak varken neden yüzlerce (veya binlerce) dolar harcayasınız ki?

GS1 dünyadaki tek UPC üreticisidir; diğer tüm şirketler on yıldan uzun bir süre önce GS1 aracılığıyla satın aldıkları UPC kodlarını yeniden satmaktadır. 2000’li yılların ortalarına kadar GS1 barkodu satın alan satıcılar kullanmadıkları GS1 Barkodlarını başka satıcılara satıyorlardı bu da yeni barkod sahiplerinin güvenliğini tehdit ediyordu. Sonunda GS1, alıcıların yeniden satış haklarını ortadan kaldıran kod kiralama yöntemine geçti.

Shopping

Speedy Barcodes gibi şirketlerde hala milyonlarca 2000’ler öncesi GS1 UPC kodu bulunmaktadır, ancak bunlar GS1 veritabanına şirketinizin adı altında kayıtlı değildir. Kısacası, bu UPC kodları ticari markanız ile resmi olarak bağlantılı değildir (ve asla olamaz).

2018 yılında Amazon, UPC’leri resmi GS1 veri tabanına göre kontrol edeceğini belirten halihazırda var olan politikasını uygulamaya başladı. Bu hamle, satıcıların mevcut marka adlarını kullanarak (Fisher-Price’ı düşünün) liste oluşturmasını engellemeyi amaçlıyordu, ancak aynı zamanda resmi GS1 UPC’leri satın alma imkanı olmayan küçük satıcılar arasında korkunun artmasına neden oldu.

Bir ürün listesi oluştururken, genellikle aşağıdaki mesajı görürsünüz: “Bir Ürün Kimliğinin geçerliliği GS1 GEPIR ve ISBN.org veritabanlarına göre kontrol edilir. Ürün Kimliğiniz GS1’e kayıtlı değilse, bağlantılı ASIN bastırılır ve ürün oluşturma ayrıcalıklarınızın kaldırılmasına neden olabilir.”

2019’dan itibaren Amazon, GS1 dışında alınan barkodları kabul etmeyeceğini bildirmesine rağmen bu kararını hala uygulaması. Hâlâ kayıtlı olmayan UPC’ler kullanan yüz binlerce satıcı var. Amazon teknik olarak bu listeleri herhangi bir noktada kaldırabilir, ancak katalogları üzerinde yaratacağı inanılmaz etki nedeniyle bu pek olası değildir.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir