Air waybill (hava konşimentosu) nedir?

Hava konşimentosu (AWB), gönderi hakkında ayrıntılı bilgi sağlamak ve takip edilmesine olanak tanımak için uluslararası bir hava kuryesi tarafından gönderilen mallara eşlik eden bir belgedir.

Hava konşimentosunun birden fazla kopyası olmalıdır, böylece gönderiye dahil olan her taraf bunu belgeleyebilir. Hava konşimentosu olarak da bilinen air waybill (AWB) bir tür taşıma senedidir. Bununla birlikte, AWB okyanus konşimentolarında benzer bir işlev görür, ancak AWB kar edilemez biçimde düzenlenir, yani AWB ile konşimentolara kıyasla daha az koruma vardır.

Bir hava konşimentosu (AWB), bir havayolu şirketi (taşıyıcı) tarafından malların teslim alınmasının yanı sıra gönderici ile taşıyıcı arasında bir taşıma sözleşmesi görevi görür. Bu kanunen uygulanabilir yasal bir anlaşmadır. AWB, gönderici (veya göndericinin acentesi) ve taşıyıcı (veya taşıyıcının acentesi) belgeyi imzaladığında uygulanabilir bir sözleşme haline gelir. 

Havayolu faturasında ayrıca göndericinin adı ve adresi, alıcının adı ve adresi, üç harfli çıkış havaalanı kodu, üç harfli varış havaalanı kodu, gümrük için beyan edilen sevkiyat değeri, parça sayısı, brüt ağırlık, malların tanımı ve herhangi bir özel talimat (örneğin, “bozulabilir”) yer alacaktır.

AWB ayrıca taşıyıcının sorumluluk limitleri ve talep prosedürleri gibi hüküm ve koşullarını tanımlayan sözleşme koşullarını, malların tanımını ve geçerli ücretleri de içerir.

Air waybill için gerekenler

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) hava konşimentolarını tasarlar ve dağıtır. Havayoluna özgü ve tarafsız olmak üzere iki tür AWB vardır. Her havayolu AWB’si taşıyıcının adını, merkez ofis adresini, logosunu ve hava konşimentosu numarasını içermelidir. Nötr hava konşimentoları, havayolu AWB‘leri ile aynı düzen ve formata sahiptir; sadece önceden doldurulmazlar.

Bir hava konşimentosunda 11 numara bulunur ve farklı renklerde sekiz kopya ile birlikte gelir. Çok Taraflı Elektronik Hava Konşimentosu Kararı 672 ile artık kağıt hava konşimentolarına gerek kalmamıştır.

e-AWB olarak adlandırılan bu sözleşme 2010 yılından beri kullanılıyor ve 2019 yılı itibariyle etkin ticaret hatlarındaki tüm hava kargo gönderileri için varsayılan sözleşme haline gelmiştir.

Air waybill (AWB) ile bill of lading arasındaki farklar

AWB‘ler diğer konşimentolardan farklı olarak anlaşma sağlanamayan anlaşmalardır, yani gönderinin hangi uçuşla gönderileceğini veya varış yerine ne zaman ulaşacağını belirtmez. Konşimentolar, mal göndericisi ile taşıyıcı arasında taşınan malların türünü, miktarını ve varış yerini detaylandıran yasal belgelerdir.

Konşimentolar, mallar önceden belirlenmiş bir varış noktasında teslim edildiğinde sevkiyat makbuzu olarak da işlev görür. Bu belge mallara eşlik eder ve gönderici, taşıyıcı ve alıcının yetkili temsilcileri tarafından imzalanır. Ancak, bir konşimentonun aksine, hava konşimentosu (AWB) pazarlığa tabi değildir. Pazarlığa tabi olmadığından, AWB sadece taşıma için bir sözleşmedir ve mal değerini kapsamaz.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir