3. Parti fulfilment nedir? Online satıştaki önemleri

Sipariş karşılama ve üçüncü parti lojistiği olarak da adlandırılan 3. parti fulfilment, bir siparişin alındığı noktadan müşteriye teslim edildiği noktaya kadar bir siparişi tamamlama sürecinin tamamını ifade eder.

(3pl) 3. parti fulfilment nedir?

 3PL süreci depolama, ürünün bulunması, paketlenmesi ve müşteriye gönderilmesini içerir. Çoğu 3. parti lojistik (3PL) şirketi, stok depolama, ürünleri paketleme ve siparişleri müşterinize gönderme gibi  hizmetleri sağlayabilir.

(3pl) 3. parti fulfilment avantajları nelerdir?

Çok kanallı perakendecilik ile birlikte e-ticaretin büyümesi, çevrimiçi distribütörleri ve perakendecileri tedarik zincirlerini yeniden gözden geçirmeye itti. E-ticaret platformlarının olağanüstü müşteri hizmetleri isteyen işletmeler için, dış kaynak kullanımı hakkında düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

İşletmeniz bu grupta yer alıyorsa, göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri de sipariş karşılama operasyonlarınızın bir kısmını veya tamamını uzman bir 3PL firmasını yaptırıp yaptıramayacağınızdır.

İşte ticari operasyonlarınızın yararlanabileceği 3. parti fulfilment avantajlarından bazıları: 

  • Sipariş başına maliyette azalma – Dahili olarak yönetilen operasyonlarla (FBA) karşılaştırıldığında, 3. parti fulfilment şirketleri kullanımı, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için sipariş başına maliyeti düşürecektir. 
  • Zaman ve kaynak kullanımında iyileşme – Nakliye, lojistik ve sipariş karşılama çoğu online perakendeci için temel yetenekler değildir. Bir 3. parti fulfilment tedarikçisi ile çalışmak sizlere listelerinizi hazırlamak ve pazarlama operasyonlaraınıza odaklanmanıza büyük ölçüde zaman ve olanak sağlayacaktır. 
  • Mevsimsel ölçeklenebilirlik – Küçük ve orta ölçekli işletmeler, tatillerde veya yoğun dönemlerde ek personel istihdam etmeye veya şirket içi kapasiteyi artırmaya gerek kalmadan mevsimsel talebi karşılayabilir.
  • Sermaye yatırımında azalma – Depolama ve fulfilment  tesisleri, depo ve sipariş yönetim sistemleri ve iletişim teknolojilerinin tümü sermaye yatırımı gerektirir. Dış kaynak kullanımı sermaye harcamalarının azaltılmasına yardımcı olacak ve yatırımlarınızı ürün ve ar ge’ye yönlendirmenize olanak sağlayacaktır. 
  • Daha hızlı sevkiyat süreleri – 3. parti fulfilment firmalarının kendi bölgesel ve ulusal dağıtım ağları vardır. İşletmeniz için en önemli avantajlardan biri, dağıtım ağından yararlanarak işletmenizin ürünleri müşterilerinize daha hızlı bir şekilde teslim edilebilmesini sağlamaktır.
  • Daha düşük nakliye maliyetleri – Dağıtım ağları sayesinde fulfilment firmaları daha düşük nakliye ücretleri için pazarlık yapabilir ve kapasiteyi verimli bir şekilde kullanarak nakliye maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilirler.

– Doğrudan müşteriye sevkiyat – Fiziksel ürünü olan perakendeciler, küçük siparişleri toplama/paketleme/gönderme işlemlerini dağıtım merkezlerine getirmek yerine, siparişleri doğrudan e-ticaret pazarlarından göndermek için fulfilment ortaklarıyla sözleşme yapar. Online  satıcılar, hem doğrudan som müşteri siparişleri hem de Fulfilment by Amazon (FBA envanterleri yönetmek için 3PL firmaları ile anlaşma sağlarlar).

(3pl) 3. Parti fulfilment sorunları ve anlaşma sırasında sorulması gereken sorular nelerdir?

Hiçbir çözüm mükemmel değildir ve bazen bir 3PL sağlayıcısı kullanmak, işletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun mantıklı değildir. Sipariş karşılama işlemlerinizi yürütecek bir şirket seçmeden önce birçok soru sorduğunuzdan emin olun. Çoğu sorunun üstesinden gelinebilse de, size uygun operasyonu yerine getiren bildiklerinden emin olun.  

Sorunların nasıl ele alınacağından emin olmak için, potansiyel 3PL şirketleri ile iletişim kurarken aşağıdaki senaryoları göz önünde bulundurun:

  • Ürünün kaybolması – Depoda ya da nakliye sırasında. Ürünün ya hiç gönderilemeyeceği ve teslim edilemeyeceği ya da bulunduğunda geç gönderileceği ve teslim edileceği anlamına gelir. Bu konular için alınan önlemler nelerdir ?
  • Alıcı ürünü hasarlı bir şekilde teslim alır – Ürün, 3PL şirketine gönderilirken veya müşteriye teslim edilirken hasar görür ise… İş ortağı hasarın ne zaman meydana geldiğini nasıl belirler? 3PL firmasında gerçekleşen hasarların geri ödeme süreci nedir?
  • Yavaş gönderim süreleri – Yavaş gönderim süreleri markanıza zarar verebilir ve olumsuz geri bildirimlere neden olabilir. Gönderim sözleşmesinde bir ürünün ne kadar hızlı gönderileceğinin belirtildiğinden emin olmak olası sorunları azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • İade süreci var mı? – Alıcı bir ürünü nereye iade eder – gönderim ortağına mı yoksa doğrudan size mi?
Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir