Amazon FBA barkodu ve diğer barkod türleri

Farklı türlerde FBA etiketleri vardır, ancak iki ana tür vadır. Bunlar GS1 Barkodu ve FNSKU barkodudur. Dünya çapındaki neredeyse tüm ürünler evrensel ürün barkodlarını kullanır. Öte yandan, operasyon kodları ise Amazon gibi belirli bir şirkete özgüdür.

Amazon FBA barkodu ve diğer barkod türleri

Amazon satıcılarının, ürünlerini kolayca tanımlayabilmeleria için ürünlerinde Amazon FBA barkodu kullanmaları gerekmektedir. Amazon tarafından bir gereklilik olmasının yanı sıra, aynı zamanda envanter yönetiminiz içinde faydalı olacaktır. Özellikle birden fazla ürün türü ve binlerce düzenli müşteri sunuyorsanız, daha sorunsuz bir ürün yerine getirme sürecine sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Amazon FBA barkod gerekliliklerinden biri, sunduğunuz ürünlerin türüne bağlı olarak barkodları ürününüzün perakende ambalajına veya bazen ürünün kendisine yerleştirmektir.

Amazon FBA satıcısı için ne tür barkodlar gereklidir? 

Evrensel ürün barkodlarının birkaç alt türü vardır. Bunlar arasında UPC, ISBN, EAN, IAN, GTIN ve PZN yer alır. Amazon’da kullandıkları farklı organizasyon kodu türleri ASIN, GCID ve FNSKU’dur. Bu ürün kodları, Amazon listelemenizi oluştururken seçmeniz gereken türlerdir.

amazon fba barkodu
amazon fba barkodu

UPC

GTIN veya UPC, belirli bir ürün için benzersiz 12 haneli bir barkoda sahiptir. UPC, daha kolay işlem için makineler tarafından algılanabilen benzersiz bir siyah çubuk dizisidir. UPC’yi en sık Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanırsınız. UPC kodlarını, dünya çapında farklı perakende ürünleri tanımlamakla görevli bir kuruluş olan GS1’den satın alabilirsiniz.

Üretimi ve Marka tescilini almış olduğunuz ürünlerinizi satmayı planlıyorsanız GS1 kaydınızı yaptırmalısınız. Bu sertifika, Amazon FBA GS1 barkodunu ürününüze özgü hale getirir. Böylece, bir ürünün size ait olduğu otomatik olarak tanımlanır. Her bir kodun fiyatı, ihtiyacınız olan UPC barkodlarının sayısına bağlı olarak değişir.

Eğer markalı ürünleri yeniden satıyorsanız, barkod zaten Amazon’un listelerinde bulunmaktadır. Öte yandan, bir toptancıdan gelen ürünlerin distribütörü iseniz, ürün kodunu toptancıdan almanız gerekir.

EAN

GTIN, Küresel Ticaret Ürün Numarası anlamına gelir. Bu, başlıca barkod türlerinin çoğu için kullanılan ortak bir terimdir. Dünyadaki hemen hemen her ülke GTIN’yi tanır. GTIN’yi bir ürünün perakendecisinin veya üreticisinin adını tanımlamak için kullanabilirsiniz. Bu %100 zorunlu bir Amazon FBA barkodudur, çünkü herhangi bir ürün satıyorsanız bunun için bir GTIN’e ihtiyacınız vardır.

ASIN

ASIN veya Amazon Standart Kimlik Numarası bir kuruluş kodu örneğidir. ASIN’ler bir şirket için özel olarak oluşturulur. ASIN’lere Amazon’da otomatik olarak bir liste atanır ve ASIN’i değiştiremezsiniz. Kod alfa nümeriktir. Bu, hem harf hem de rakam içerdiği ve 10 karakterden oluştuğu anlamına gelir. Kitap teklifleri için ASIN’in karşılığı ISBN veya Uluslararası Standart Kitap Numarasıdır. Müşteriler, Amazon e-ticaret platformunda belirli bir ürünü bulmak için ASIN kodunu da kullanabilir.

FNSKU

FNSKU, Fulfillment Network Stok Tutma Birimi anlamına gelir. Amazon, ürününüzü gönderim merkezlerine gönderdiğinizde atama yapar. Ürünlerinizi Amazon sipariş karşılama merkezine göndermek, ürünlerinizin teslimatından Amazon’un sorumlu olacağı anlamına gelir. Şirketin gönderim merkezinden geçen her bir ürünün FNSKU koduna ihtiyacı vardır. Bu kodu, gönderim merkezine göndermeden önce ürününüze kendiniz ekleyebilir veya işi sizin için yapması için Amazon’a ödeme yapabilirsiniz. Şirket genellikle her ürün için 0,20 ABD doları ücret alır.

Bunlar FBA barkodlarıdır, yani ürünleri Amazon gönderir. Ancak satıcılar yine de kendi ürünlerini göndermelerine olanak tanıyan FBM’yi kullanabilirler. FBM kullanıldığında ürünler bir Amazon Gönderim Merkezinde işlenmez, doğrudan müşteriye gider.

Diğer barkodlar

Amazon’da kullanılma olasılığı daha düşük olan, ancak Amazon satıcıları için hala bir seçenek olan başka barkod türleri de vardır.

PZN

PZN, Pharma-Zentral-Nummer anlamına gelir, bu barkodlar Almanya’daki ilaçları tanımlamak için kullanılır.

JAN

JAN veya Japon Makale Numarası EAbN-13 için kullanılan başka bir terimdir, ancak JAN yalnızca Japonya’da kullanılır. Barkoddaki ilk iki rakam ülke kodlarıdır ve Japonya için bu 45 ya da 49’dur.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir