Amazonda satış nasıl yapılır? 

Amazon'da satış yapmanın iki farklı yolu vardır, ancak bunlardan sadece birini seçmek zorunda değilsiniz. Her iki seçeneği de aynı anda kullanabilirsiniz. Daha yavaş hareket eden hacimli veya ağır ürünlerinizi kendiniz gönderirken daha hafif, hızlı hareket eden ürünlerinizi göndermek için Amazon'a güvenebilirsiniz.

Hem satıcılar hem de müşteriler arasında popüler olan Amazon’un milyarlarca dolarlık bir şirket olması şaşırtıcı değil. Site, satıcılara ürünlerini küresel bir kitlenin önüne çıkarmanın kolay bir yolunu sunuyor. Platforma başlamak göz korkutucu görünebilir, ancak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yalnızca beş basit adımda Amazonda satış nasıl yapacağınız konusunda size yol göstereceğim. Başlamak için bilmeniz gerekenler;

Amazonda satış yapmanın iki yolu

Fulfilled by amazon (FBA)

FBA, ürünlerinizi Amazon’un deposuna göndermeniz ve bir ürünü sattığınızda Amazon’un sizin için göndermesi anlamına gelir. Bunun için de sizlerden  – aylık hizmet ücretinize ek olarak, aylık envanter depolama ücretlerini de ödemenizi isteyecektir.

FBA ile Amazon tüm müşteri desteğini de üstlenir. Envanterinizi depolayacak bir yeriniz yoksa ve dizginleri Amazon’a vermekte sorun görmüyorsanız, FBA’yı kullanmak isteyebilirsiniz. FBA için en uygun ürünler küçük ve hafif olup hızlı ciro sağlayacak ürünlerdir.

Ürünleri kendiniz gönderin (FBM)

Fulfillment by Merchant (FBM) olarak da bilinen bu yöntem, kendi ürünlerinizi depoladığınız ve gönderdiğiniz anlamına gelir. Ayrıca tüm müşteri hizmetlerini de siz yönetirsiniz, bu nedenle sorularınızı ve ürünlerinizle ilgili ortaya çıkan sorunları ele almak için bir sistem kurmanız önemlidir. 

Hacimli veya ağır olan ve satışı daha yavaş ürünlere sahip olan satıcılar FBM kullanma eğilimindedir. Bu şekilde, bir ürünü Amazon deposunda saklamak için ödeme yapmazlar. Mantık şu ki, bir ürün Amazon depo rafında ne kadar uzun süre kalırsa, uzun süreli depolama maliyeti o kadar artar.

amazonda satış

Amazonda satışa başlayın 

1. Pazar araştırması yapın

Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce, kısıtlanmış ürünler listesini kontrol etmelisiniz. Mücevher veya DVD gibi bazı kategoriler listelenmeden önce onay gerektirirken, bazı ürünler tamamen kısıtlanmıştır. Kısıtlanmış ürünler genellikle ülkelerin yasalarına göre düzenlenir.

Potansiyel bir ürünü ortaya çıkartmak için, marka tescili ile birlikte ‘Private Labeled’ ürünleri satmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sadece üreticinin mevcut bir ürüne sizin markanızı eklemesi anlamına gelir. Hangi ürünleri satacağınızı belirlemedi iseniz, hangi ürünlerin popüler ve trend olduğuna bakın. 

Bir ürüne veya ürün kategorisine karar verdikten sonra, satmak istediğiniz ürün için liderlistelere bakın. Çok fazla rekabet var mı? Rakiplerin tümü Prime kargo hizmeti sunuyor , FBA kullanıyor ve çok sayıda 4,5 ve 5 yıldızlı incelemeye sahipse rekabet etmek zor olabilir.

Talep gören ancak giriş engeli daha düşük olan bir ürün istiyorsunuz. Bir ürün bulduğunuzda, bir tedarikçi bulmanız gerekir. Pazarlık yapın ve numune isteyin; Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ürünlerinizin kırılgan yada uygun olmayan bir pakette son müşteriye ulaştırılması dır. 

Bir tedarikçi bulduktan sonra, birim başına maliyetinizi hesaplamalısınız. Satıştaki marjlarınız karlılık sağlayacak kadar yüksek mi? Değilse, farklı bir ürün düşünmeniz gerekebilir. İdeal olan, indirim veya kupon sunmaya yetecek kadar karınız olması gerekir. İlk ürününüzde karar kılmadan önce birkaç seçenek üzerinde bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurun ve olabildiğince alternatif üretin.

2. Satıcı hesabı kurun

Bir satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekir:

 • Banka hesap numarası ve yönlendirme numarası
 • Kredi kartı
 • Devlet tarafından verilen ulusal kimlik (ehliyet gibi)
 • Vergi bilgileri
 • Telefon numarası

Yukarıdaki bilgileri edindikten sonra satış platformuna girip bir satıcı hesabı oluşturun. Bireysel satış planı, ayda 40 üründen az satış yapanlar için en uygunu olacaktır. Bunu kullandıkça öde planı olarak düşünün çünkü satış başına yalnızca 0,99 ABD maliyeti bulunmaktadır. 

Profesyonel satış planı, ayda 40 birimden fazla satış yapan ve gelişmiş raporlara ve API’lere erişime ihtiyaç duyan satıcılar için en iyisidir. Launchpad veya Handmade’de satış yapmak için bir Profesyonel hesabınızın olması gerekir. Profesyonel, sattığınız miktar ne olursa olsun aylık 39,99 ABD dolarıdır.

3. Ürün ekleme

Ürün eklemenin iki yolu vardır: aynı ürünün mevcut bir listesini kullanmak veya yeni bir liste oluşturmak. Belirli bir ürün için tek satıcı sizseniz, yeni bir liste kullanmanız gerekir.

Bir liste aşağıdaki ayrıntıları içerir:

 • Ürün tanımlayıcısı (GTIN, UPC, ISBN veya EAN)
 • SKU (stok tutma birimi)
 • Fiyat, ürün durumu, mevcut miktar ve gönderim seçenekleri
 • Ürün adı, markası, kategorisi, açıklaması ve görselleri
 • Anahtar kelimeler ve arama terimleri

Ürün açıklamalarınızın arama motorları için optimize edilmesi gerekir (SEO olarak bilinir). Listeleriniz için anahtar kelime araştırması yapmak SEO’nun önemli bir unsurudur. Buradaki fikir, insanların aradığı anahtar kelimeleri ilanınıza eklemektir ve alakasız anahtar kelimeler eklemek görünürlüğünüzü engeller. Yazmak size göre değilse, sizin için optimize edilmiş ürün açıklamaları yazması için bir metin yazarı tutmayı düşünün. Metin yazarlarını Fiverr ve Upwork gibi platformlarda yada iyi yetişmiş üniversite öğrencilerinden seçebilirsiniz.

Benzer şekilde, görseller de en az ürün açıklaması kadar önemlidir. Fotoğraflar beyaz arka plana ve minimum 500 x 500 piksel boyuta sahip olmalıdır. Yüksek kaliteli ilanlar için dosya boyutunu 1000 x 1000 piksele çıkarın. Birçok satıcı ürün fotoğrafı çekmek için lightbox kullanır. Bunların yanı sıra daha profesyonel fotoğrafçılardan da yardım alabilirsiniz.

4. Müşterileri çekin

Amazon’daki çok sayıda ilan arasında sizinki öne çıkmalıdır. Müşteri çekmek için en iyi yöntemler fiyatlandırma, gönderim ve reklamdır.

Rekabetçi fiyatlar belirleyin. Amazon, belirlediğiniz parametrelere göre sizleri sizin sınıfınızdaki diğer markalar ile aranızdaki fiyat farkına göre de konumlandırır. 

Hızlı gönderi yapın. Amazon Prime kargo kullanmıyorsanız, bir sonraki en iyi şey, FBM kullandığınızda ürünlerinizi hızlı bir şekilde gönderdiğinizden emin olmaktır.

Sponsorlu listelerle reklam verin. Girişinizi sponsorlu listeye dönüştürdüğünüzde, ürün sayfalarında ve arama sonuçlarında görünür. Bu reklamlar tıklama başına maliyet (CPC) esasına göre çalışır. Bu, bir kişi reklamınızı her tıkladığında, satın alma işlemi yapsa da yapmasa da ödeme yapacağınız anlamına gelir. Bu, birkaç kuruş olabileceği gibi tıklama başına birkaç dolara da mal olabilir.

5. Yorumları edinin

Müşterilerinizden yorum isterken nelere izin verilip verilmediğine dair katı kurallar vardır. Müşterilerinize yorum bırakmaları için teşvik sağlarken yakalanırsanız, hesabınız kalıcı olarak banlanabilir, ödemeniz kesilebilir ve hatta yasal işlem başlatılabilir.

Yorum istemek için yapabilecekleriniz: 

 • Yorum isteyin, ancak bunun için geri ödeme, ücretsiz ürün, para iadesi veya indirim teklif etmeyin
 • Amazon’un, yorumculara özgün yorumlar yapmaları için teşvik sağlayan Amazon’s Early Reviewer Programı’na kaydolun.
 • Başka bir Amazon satıcısının bunu yaptığını görmeniz, bunun doğru olduğu anlamına gelmez. Yakalanmaya ve satıcı hesabınızı kaybetmeyedeğmez !
Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir