Business to consumer B2C nedir? 4 tip B2C modelleri

B2C kısaltması işletmeden-tüketiciye anlamına gelmektedir. Bu terim, ürün ve/veya hizmetlerin işletmelerden doğrudan tüketim için satın alan müşterilere doğrudan satışını ifade eder.

B2C nedir?

B2C işlemlerinde herhangi bir aracı yoktur. Günümüzdeki çoğu B2C şirketi, ürün ve/veya hizmetlerini internet üzerinden tüketicilere satan çevrimiçi perakendeciler olma eğilimindedir. Bunun yanı sıra inşaat malzemelerinde bile B2C işlemlerine sahip şirketler de vardır. Doğrudan müşterilere satış yapan bir iş kurmak isteyen kişiler, bir online mağaza oluşturucu ile işe başlayabilir.

4 tip B2C modeli

Ürünler veya hizmetler aracılığıyla tüketiciler için değer yaratan ve doğrudan tüketicilere satış yapan herhangi bir işletmenin B2C çalışma modeline sahip olduğu söylenir. Bir B2C işletmesinin ana odağı tüketicilere doğrudan hizmet vermek olsa da, bazıları diğer işletmelere de hizmet verebilir. 

İşte başlıca B2C iş modeli türlerinden bazıları:

Ürün bazlı B2C modeli: Adından da anlaşılacağı üzere, ürün bazlı B2C modelinde işletmeler, fiziksel veya çevrimiçi mağazaları aracılığıyla son tüketicilere ürün tedarik eder ve/veya satar. Örneğin, Nine West veya Nike gibi moda veya ayakkabı markaları kıyafetlerini, aksesuarlarını ve ayakkabılarını doğrudan tüketicilere ya fiziksel bir mağazada ya da çevrimiçi olarak ve genellikle her ikisi aracılığıyla satacaktır. Bu tür ürün bazlı B2C işletmeleri, ürünlerini Amazon gibi üçüncü taraf e-ticaret siteleri aracılığıyla da tüketicilere satabilir.

Hizmet tabanlı B2C modeli: Önceki modele benzer şekilde, hizmet tabanlı bir B2C işletmesi doğrudan tüketicilere fiziksel ürünler yerine hizmetler sunar. Köpek bakımı veya çim bakımı gibi hizmetler, işletmeye bağlı olarak çevrimiçi olarak veya fiziksel bir mağazadan sipariş edilebilir.

Yazılım tabanlı B2C modeli: Yazılım konusunda uzmanlaşmış bu B2C şirketleri ürün veya hizmet tabanlı olabilir. Birincisi gerçek yazılım ürünleri ve çözümleri (Adobe, Microsoft, vb.) satmayı içerirken, ikincisi tüketicilere yazılım hizmetleri (Netflix, Hulu, vb.) sunar.

B2C e-ticaret modeli: Bu tür B2C’de işletmeler, çevrimiçi mağazalarda ve pazar yerlerinde tüketicilere ürün satar. Amazon en büyük çevrimiçi perakendeci olsa da, bugün birçok tuğla ve harç mağazası da ürünlerini çevrimiçi olarak satmaktadır. Bu B2C e-ticaret modeli iki farklı alt modele ayrılabilir.

B2C nedir

B2C örnekleri

Geleneksel anlamda B2C satış modeli  süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda vb. yerlerde  müşterilere doğrudan mal ve hizmet satma sürecini ifade eder.

Ancak günümüzde bu süreç, e-ticaret olarak da bilinen çevrimiçi perakendeyi de kapsamaktadır. Aslında, B2C ilk olarak 1990’ların sonunda dotcom patlaması sırasında popüler hale geldi, ancak o zamandan beri Amazon gibi çevrimiçi perakende devleri aracılığıyla kendi başına bir hayat aldı.

 İşte bazı popüler B2C örnekleri:

Fast food zincirleri: McDonald’s veya Burger King’den ya da fast food muadillerinden daha geleneksel bir B2C modeli bulamazsınız. Bu fast-food devlerinin çoğu, ürünlerini genellikle fiziksel mekanlarda müşterilere satar, ancak dünyanın bazı bölgelerinde teslimat için çevrimiçi yemek siparişi verebilirsiniz.

Fast-food zincirleri, diğer işletmelere değil tüketicilere ve bireylere hizmet verdikleri için B2C modelini takip eder.

Amazon: Amazon, B2C e-ticaret modelinin somut örneğidir. Fiziksel mağazaları olmasına rağmen, çevrimiçi dev, farklı perakendecilerden ve/veya üreticilerden sayısız ürünü doğrudan tüketicilere satmaktadır.

Süpermarketler: Fast-food zincirleri gibi Costco, Sam’s Club, Walmart ve diğer süpermarket zincirleri de hem mağazada hem de çevrimiçi olarak hem ürün hem de hizmet tabanlı B2C şirketleri olarak hizmet vermektedir. Öncelikle tüketicilere odaklansalar da B2B şirketlere de hizmet verirler.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir