Deferment account nedir? Kimler kullanabilir?

AB dışından Birleşik Krallık'a mal getiren birçok işletme, ithalat KDV(VAT) ve vergilerinin ödenmesinin malların ülkeye getirildiği aydan sonraki 15 gün boyunca ertelenmesine olanak tanıyan ‘’deferment’’ erteleme hesapları işletmektedir.

HMRC, deferment account hesapların bir banka veya sigorta şirketi garantisi ile desteklenmesini şart koşmaktadır. Erteleme hesaplarının kapatılması için yapılan ödemeler, KDV ödemelerinin 30 Haziran’a kadar genel olarak ertelenmesi kapsamına girmediğinden, ithalatçılar, hesap koşullarına uyulmamasının hesaplarının askıya alınabileceği ve HMRC’nin ödenmemiş vergiyi kapatmak için garantisini isteyebileceği anlamına gelebileceği konusunda giderek daha fazla endişe duymaktadır. İngiltere’ye yapmış olduğunuz ithalatlarda yurt dışı gümrükleme faturanızda göreceğiniz bu miktar KDV kaydı olmayan şirketler için geçerlidir. Devlet tarafından yüzdelik payda ile hesaplanan bu tutarın üzerinden kar yapmak yasaklanmıştır.

Duty deferment account kimler kullanabilir? 

Duty Deferment account sahipleri, bu süre içinde müteakip bir ödemede temerrüde düşmedikleri sürece, kararlaştırılan uzatılmış ödeme süresi boyunca hesaplarını kullanabileceklerdir; bu durumda HMRC hesaplarını askıya almayı düşünebilir. Ödenmemiş ödeme, vergi erteleme limitlerini etkilemeyeceğinden, ödenmemiş ödemeyi karşılamak için teminatlarını artırmaları gerekmeyecektir. HMRC nin uzatılmış bir ödeme süresini kabul etmesi halinde, kararlaştırılan tarihe kadar tam olarak ödenmesi koşuluyla, ödenmemiş ödemeler için faiz uygulanmayacaktır. Deferment account lar gelişmiş lojistik firmaları ve yurtdışı gümrükleme acentaları ve muhasebeciler tarafından sıkça kullanılır. Kullanım zorunluluğu olan yerlerde deferment account kullanımı ile oluşacak ekstra masrafları kar gütmemek kaidesi ile sizlere birebir yansıtılacaktır. 

deferment account nedir

Gümrük vergisi deferment account kapsamında olmayan gümrük vergisi/ithalat KDV ödemeleri nelerdir?

Nakit veya eşdeğeri bir ödeme yapan kayıtlı İthalatçılar, ödeme vadesi geldiğinde, son ödeme tarihine uzatma talep etmek için HMRC ile iletişime geçebilirler. HMRC bu talebi değerlendirecek ve ödeme için ek bir süre kabul edip etmeyeceğine karar verecektir. Karar duruma göre hesap alınacak ve reddedilebilecektir.

Talebin onaylanması halinde, teklif edilen sürenin uzunluğu da dahil olmak üzere koşullar, ithalatçının bireysel koşullarına bağlı olacaktır ve süre uzatımı dönemi için bir teminat tutulmasını gerektirebilir. Bu kolaylık ingiltere ye kayıtlı olmayan ithalatçı firmalara sağlanmaz.

 

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir