İthalat vergisi (customs duty) nedir? Kimler öder? Nasıl hesaplanır?

Mallarınızı teslim almak için herhangi bir KDV, gümrük vergisi veya teslimat ücreti (taşıma ücretleri) ödemeniz gerekiyorsa Royal Mail, Parcelforce veya kurye şirketi sizinle iletişime geçecektir. Size tam olarak hangi ücretleri ödemeniz gerektiğini belirten bir fatura göndereceklerdir.

Vergi ve harç

Kargo firmaları ithalat vergisini alamaz ise normal şartlar altında paketinizi yaklaşık 3 hafta boyunca bekletirler. O zamana kadar faturayı ödemediyseniz, paketiniz göndericiye iade edilecektir. Değeri 135 sterlinden az olan ürünleri teslim almak için, 39 sterlinin üzerindeki hediyeler veya özel tüketim malları (örneğin alkol ve tütün) olmadığı sürece teslimat şirketine herhangi bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir. 

VAT (KDV)

Birleşik Krallık dışından Büyük Britanya’ya, Birleşik Krallık ve AB dışından da Kuzey İrlanda’ya gönderilen tüm ürünlerden (Değeri 39 £ veya daha az olan hediyeler hariç) KDV alınır.

KDV’yi ürünleri satın aldığınızda veya teslim almadan önce teslimat şirketine ödersiniz. Teslimat şirketine KDV ödemeniz gerekiyorsa malların değeri, posta ücreti ve paketleme-sigortalama dahil olmak üzere toplam paket değeri üzerinden tahsil edilir. Buna ek olarak KDV, mallarınız için geçerli olan KDV oranı üzerinden tahsil edilir.

Toplam değeri 135 £ veya daha az olan ürünler:

Malları kendiniz satın aldıysanız ve bunlar tüketim malları değilse, satıcı ödediğiniz toplam tutara KDV’yi dahil etmiş olacaktır. Bunlar, size başka biri tarafından gönderilen, değeri 39 £’dan fazla olan hediyeler ve özel tüketi̇m mallari ise teslimat şirketine KDV ödemeniz gerekecektir.

Toplam değeri 135 £’dan fazla olan mallar:

Mallar teslim edilmeden önce ya da teslim aldığınızda teslimat şirketine KDV ödemeniz gerekecektir.

Gümrük vergisi

Eğer ürünler tüketim malları ve değeri 135 sterlinden fazla ise Birleşik Krallık dışından (ya da Kuzey İrlanda’daysanız Birleşik Krallık ve AB’den) gönderilen tüm mallar için gümrük vergisi tahsil edilecektir.

Eğer sizden gümrük vergisi tahsil edilirse, mallar için ödenen fiyat, posta ücreti, paketleme ve sigorta için de ödeme yapmanız gerekecektir.

Özel tüketim vergisi

Birleşik Krallık dışından alkol veya tütün gönderiliyorsa, geçerli oranlarda özel tüketim vergisi tahsil edilecektir.

Mallar AB’den Kuzey İrlanda’ya gönderiliyorsa, özel tüketim vergisinin fiyata dahil olup olmadığını kontrol edin. Eğer dahil değilse, mallarınıza el konulabilir.

Malları satın alıyor olmanız  ya da hediye olarak göndermeniz fark etmez. İşiniz için büyük miktarlarda alkol veya tütün alıyorsanız, vergi oranlarını kontrol etmek için ticaret tarifesini kullanmalısınız.

Birleşik Krallık vergi damgası olmayan 35 cl üzerindeki alkollü içkiler ve sağlık uyarıları olmayan tütün ve tütün içeren ürünlere gümrükte el konulabilir.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir