PVA (postponed VAT) nedir? Kimler PVA den yararlanabilir?

PVA, Birleşik Krallık KDV'sine kayıtlı işletmelerin Brexit sonrasında ithalat KDV'sini muhasebeleştirmesinin bir yoludur. İşletmeler, KDV'yi malların Birleşik Krallık'a girişinin hemen ardından ödemek yerine KDV beyannamelerine kaydedebilirler.

Bu makale, postponed VAT (ertelenmiş KDV) muhasebesi planının ne olduğunu, kimlerin kullanabileceğini ve gümrük beyannamenizi ve KDV beyannamenizi nasıl dolduracağınızı özetlemektedir.

Birleşik Krallık 1 Ocak 2021’de AB’den resmen ayrıldıktan sonra, ithalatçıların Birleşik Krallık’a giren mallar için, malların değeri belirli bir eşiği aşıyorsa KDV ödemeleri gerekiyordu. Birleşik Krallık hükümeti, işletmelerin KDV ödemesini erteleyerek nakit akışları üzerinde olumsuz etkilenmemeleri için, ertelenmiş KDV muhasebe planını oluşturdu.

Ertelenmiş KDV uygulaması olmasaydı, Birleşik Krallık’a giren 135 sterlinin üzerindeki ticari mallar KDV ödenene kadar gümrükte bekletilirdi. Artık işletmeler, ithalat KDV’sini hemen ödemek yerine üç aylık KDV beyannamelerine kaydederek ödemeyi geciktirebilirler.

KDV’yi kimler erteleyebilir?

Postponed VAT
postponed vat

Ertelenmiş KDV muhasebesi programına uygun olmak için, Birleşik Krallık KDV’sine kayıtlı ve Birleşik Krallık’a ticari kullanım için mal ithal eden bir işletme olmanız gerekir.

Bu isteğe bağlı bir programdır, bu nedenle dilerseniz KDV’yi hemen ödeyebilirsiniz. Ayrıca KDV’yi ertelemek için onay almanıza gerek yoktur, KDV kaydınız varsa bu sistemi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Büyük Britanya’daki işletmeler için bu program, Birleşik Krallık dışındaki herhangi bir yerden yapılan ithalatlar için geçerlidir.

Kuzey İrlanda hala AB KDV alanının bir parçası olduğundan, ertelenmiş KDV programı AB’den Kuzey İrlanda’ya yapılan ithalatlar için geçerli değildir. Bu durumlarda, ters ücret yine de geçerli olacaktır. Dünyanın başka herhangi bir yerinden yapılan ithalatlarda KDV’yi erteleyebilirsiniz.

Ayrıca, Kuzey İrlanda ve Büyük Britanya arasındaki satışlar yurt içi işlemler olarak kabul edilir ve program kapsamında uygun değildir. Bu satışlar için standart Birleşik Krallık KDV prosedürü geçerli olacaktır.

Gümrük beyannamenizde ertelenmiş KDV

Ertelenmiş KDV muhasebe planını kullanmaya karar verirseniz, bunu gümrük beyannamenizde bildirmeniz etmeniz gerekecektir. Gümrük beyannameleri karmaşık olabileceğinden, çoğu işletme bunları tamamlaması için bir nakliyeci veya gümrük uzmanı tutar.

KDV’yi ertelemek istiyorsanız gümrük beyannamesinde doldurulması gereken birkaç alan aşağıda verilmiştir:

  • “GB” veya “XI” (Kuzey İrlanda) EORI numaranız,
  • Birleşik Krallık KDV numaranız (VRN),
  • KDV ödemesini ertelemek istediğinizi belirten Kutu 47e (ödeme yöntemi) -“G” kodunu kullanın.

Gümrük beyanınız yanlışsa veya yukarıdaki bilgiler eksikse, gecikmeler veya cezalarla karşılaşabilirsiniz. Gümrük veya KDV beyannamelerinizin kayıtlarını en az 6 yıl boyunca sakladığınızdan emin olun.

KDV beyannamenizde postponed VAT (ertelenmiş KDV)

İthalatınızdaki KDV’yi ertelediyseniz, KDV Beyannamenizde KDV’yi beyan etmeniz gerekecektir. Belirli bir döneme ait, ertelenmiş KDV ödemelerini içeren KDV beyanınızı CDS gümrük sisteminden indirebilirsiniz. Beyannamenizi aldıktan sonra, bu rakamları KDV Beyannamenizdeki aşağıdaki kutulara dahil edebilirsiniz:

  • Kutu 1: Ertelenmiş KDV muhasebesinden ödenmesi gereken KDV’yi dahil edin.
  • Kutu 4: Ertelenmiş KDV programından ithalatta geri alınan KDV’yi dahil edin.
  • Kutu 7: İthal edilen malların eski KDV değerini dahil edin.

Bazı ithalatlar için ertelenmiş KDV programını kullanmamayı seçerseniz, yalnızca 4. ve 7. kutulardaki rakamları gireceksiniz.

Cezalardan ve hatalardan kaçınmak için ertelenen KDV’yi, KDV beyannamenize doğru bir şekilde kaydetmeniz önemlidir. Süreçler hızla değiştiğinden, Birleşik Krallık Hükümeti web sitesinden en güncel tavsiyeleri almalısınız

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir