Karayolu taşıması,(FTL) full tır ve (LTL) full tırdan daha az nedir?

Yük taşımacılığı başlıca üç başlık altında toplanabilir; hava, deniz ve kara. Kara taşımacılığının bir parçası olan karayolu taşımacılığı, en yaygın kullanılan yük taşıma modlarından biridir ve aynı zamanda en kullanışlı olanlardan biridir.

Kara taşımacılığı nedir?

Karayolu nakliyesi olarak da bilinen karayolu taşıması, esasen yüklerin/ürünlerin karayolu üzerinden taşınması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda dünyadaki klasik lojistik biçimlerinden biridir ve küresel olarak en yaygın tercih edilen taşıma şeklidir. Karayolu taşımacılığı, gerektiğinde kapıdan kapıya teslimatı kolaylaştırmak için hava ve deniz taşımacılığı modlarıyla birlikte de kullanılır.

Karayolu taşımacılığı LTL ve FTL olarak kategorize edilebilir.

LTL ve FTL karayolu taşımacılığı 

LTL, Tır Yükünden Az, navlun genellikle tüm tır yükünü doldurmaya yetmeyecek kadar küçük boyutlu kargosu olan işletmeler tarafından tercih edilir. LTL’de bir işletme Tır alanını ve taşıma maliyetini diğer işletmelerle paylaşır. LTL uygun maliyetli bir karayolu taşımacılığı yöntemidir. Bu yöntem küçük ve orta ölçekli işletmeler için idealdir, ancak yolda birden fazla duraklama ve paketleme / yeniden paketleme gereksinimleri olabileceğinden teslimat için FTL’ye kıyasla daha fazla zaman alır.

Öte yandan FTL, Tam Tır Yükü taşımacılığı anlamına gelir ve genellikle işletmeler tarafından şu nedenlerden biriyle tercih edilir – tüm bir tır meşgul edecek kadar sevkiyat boyutuna sahip olmaları, tır tamamen dolu olmasa bile tüm bir tıra ihtiyaç duymaları, zaman kısıtlamaları olması veya yüksek riskli / hassas mallara sahip olmaları. FTL, LTL’ye göre daha maliyetlidir.

karayolu taşıması
karayolu taşıması

Karayolu taşıması neden tercih edilmeli?

Aralarından seçim yapabileceğiniz başka yük nakliye modları olsa da, karayolu taşımacılığının kendine özgü avantajları vardır.

Uygun maliyetli – Karayolu taşımacılığı en ekonomik ve uygun maliyetli yük taşıma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Esnek – Her medeni yerde yol bulunduğundan, karayolu taşımacılığı nakliyeciye güzergahı, ara durakları ve nihai varış noktalarını seçme esnekliği sağlar. Ayrıca, karayolu taşımacılığı güvenilir bir programa ve taşıma süresine sahiptir.

Kapıdan kapıya teslimat – Bu, belki de karayolu taşımacılığının en büyük avantajıdır.Mallar, başka herhangi bir taşıma moduna veya çoklu elleçlemeye gerek kalmadan doğrudan yükleme noktasından alınabilir ve varış noktasına bırakılabilir. Karayolu taşımacılığı, her yere karayolu ile kolayca ulaşabildiği için kullanışlı olduğunu kanıtlamaktadır.

Kargonun birden fazla dokunulmasını azaltır – Mallar deniz veya hava gibi başka bir lojistik moduyla taşındığında, sırasıyla limana veya havaalanına bırakılmaları ve havaalanından alınmaları gerekir. Bu da malların birden fazla taşınma noktasıyla sonuçlanırken, karayolu taşımacılığında mallar doğrudan başlangıç ve bitiş noktalarında yüklenir ve boşaltılır.

Bunlar şirketlerin karayolu taşımacılığını tercih etmelerinin olumlu nedenlerinden bazıları olsa da, sınırlı kargo kapasitesi, yol altyapısı, trafik, hava koşulları ve benzerleri gibi karayolu taşımacılığının verimliliğini etkileyebilecek çeşitli faktörler de vardır.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir