EAN ve EAN kodu – farklılıkları nelerdir?

EAN ve EAN kodu iki farklı şeydir. Ancak, bazı kişiler 'EAN' teriminin 'EAN kodu' ile eşanlamlı olduğunu düşündüğü için karışıklık sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

EAN kodlarının hala kullanılıyor olması (EAN artık mevcut olmamasına rağmen) karışıklığı daha da arttırmaktadır. EAN, ‘Avrupa Ürün Numarası’ anlamına gelmektedir. Bugünkü GS1’in öncül kurumu tarafından tüm Avrupa ürünlerine ayrı ürün numaraları sağlamak amacıyla uygulamaya konmuştur. 2009 yılında EAN’ın yerini 13 haneli Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN) almıştır.

EAN kodu nedir?

EAN Kodu, bir ürün numarasını kodlayan bir barkod türüdür. Başlangıçta, EAN kodları yalnızca “Avrupa Ürün Numaralarını” (EAN’ler) kodlamak için kullanılıyordu. EAN kodları 2009 yılından bu yana GTIN’leri (Global Trade Item Numbers) kodlamak için kullanılmaktadır. Tek boyutlu EAN kodlarına ek olarak, GTIN’ler artık veri matrisi kodları gibi iki boyutlu kodlarla da şifrelenmektedir.

EAN kodu neden gerekli? 

Malların benzersiz bir şekilde tanımlanması için EAN kodlarının kullanılmasının çok sayıda avantajı vardır. Standardizasyon sayesinde ürünler dünya çapında çakışma olmadan tanımlanabilir. Otomasyon sayesinde kodlama güvenli bir okuma sağlar ve böylece yazım hatalarını ve yanlışlıklarını önler. Bu da genel olarak depolamayı ve malların hareketini kolaylaştırır. Ancak EAN kodları perakende sektöründe de avantajlar sağlamaktadır. Malların üzerinde fiyat etiketine gerek kalmaz ve ürünler kasalarda çok hızlı bir şekilde taranabilir.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir