Ebay nedir? Nasıl çalışır? Giderleri nelerdir?

Ebay, en çok açık artırmaları ve tüketiciden tüketiciye satışlarıyla bilinen bir çevrimiçi alışveriş sitesidir. Ayrıca çevrimiçi tüccarların satış kanalı olarak kullanması için son derece popülerdir.

Ebay nedir? Ebay birçok farklı ülkede mevcuttur. Bununla birlikte, posta kodunu girerek yerel bölgenizde bulunan ürünleri arayabilirsiniz. Buna ek olarak, ulusal veya uluslararası olan mevcut ürünleri arayabilirsiniz.

Herkes ücretsiz olarak bir eBay hesabı açabilir. Ürün satın almanın yanı sıra satmayı da tercih edebilirsiniz. Bir satıcı hesabınız olduğunda, bununla ilişkili ücretler vardır. Örneğin, listeleme ücretleri. Bu ücretler ürünlerinizi sattığınız fiyata ve ne kadar süreyle listelediğinize göre değişir.

Ebay nedir? İş modelleri ve fiyatlandırma stratejileri

Ebay ve Amazon arasındaki en büyük fark, her bir şirketin faaliyet gösterdiği iş modelidir. Spesifik olarak eBay, üçüncü taraf alıcılar ve satıcılar arasında mal satışını kolaylaştıran bir müzayede evi ve pazar yeridir. Alıcılar, çok sayıda bireysel satıcıdan satın almak istedikleri ürünleri aramak için siteyi ziyaret eder ve ardından bireysel açık artırmalar yoluyla ürünlere teklif verir.

Buna karşılık, Amazon doğrudan mal sağlayıcısıdır ve siteyi ziyaret eden müşteriler Amazon’un geniş depo ağında envanter olarak tuttuğu ürünleri görürler. Amazon’un ürünleri ya kendi markalarından ya da üçüncü taraf satıcılardan gelmektedir. Bunlardan ikincisi tekliflerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. 2015 yılında üçüncü taraf satıcılar Amazon’un satışlarının %50’sinden fazlasını oluşturmaya başladı ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Açık artırma modelinde, eBay toptan fiyatlandırma stratejisi kullanır. Çoğu durumda, ilgilenen alıcılar eBay’de satılık ürünler için teklif vermelidir. Satıcılar açık artırma ürünlerini üç, beş, yedi veya 10 günlük bir süre için listeler ve en yüksek tutarı ödemeye istekli alıcı, bu zaman diliminin sonunda ürünü kazanır.

 Ebay’de listelenen bazı ürünler, alıcının ürünü hemen satın almasına olanak tanıyan bir “şimdi satın al” seçeneğine sahiptir, ancak muhtemelen bir prim karşılığında.

Amazon, müşterilere tüm ürünlerde sabit fiyatlar sağlayan bir perakende satış mağazası olarak faaliyet göstermektedir. Çeşitli satıcılar aynı ürünü listeleyebilirken, bir müşterinin satın almadan önce teklif vermesine veya bir açık artırmayı kazanmasına gerek yoktur.

Ebay Amazon’dan Daha mı Ucuz?

Amazon ve eBay, her bir şirketin satışları kolaylaştırmak için nasıl çalıştığı konusunda da büyük farklılıklar gösterir. Ebay, gelir elde etmek için satıcıların sitede ürün listelemesine ihtiyaç duyduğundan, şirket Amazon’dan çok daha satıcı odaklıdır. Özellikle eBay, satıcıları açık artırma pazarına katılmaya aktif olarak davet eder ve şirket, satıcıların bir eBay mağazasında veya açık artırma sitesinin sınıflandırılmış bölümü aracılığıyla alıcılara ürün sunmaları için platformlar sağlar.

Amazon daha çok alıcı odaklıdır ve alıcıları, geleneksel bir perakende mağazasında olduğu gibi, sitede listelenen envantere göz atmak ve ardından satın almak için siteyi ziyaret etmeye aktif olarak davet eder. Amazon ürünleri dağıtmak için üçüncü taraf satıcıları kullansa da, şirket satıcılardan ziyade alıcıları siteye çekmeye odaklanmıştır.

Ebay satıcı ücretleri

ebay nedir

Özellikle, eBay satıcılarından iki farklı ücret alıyor. Bunlar; ekleme ücreti ve son değer ücreti. İşte her birinin dökümü:

Ekleme ücreti: Şirketin ekleme ücreti, listeleme ücreti ile aynıdır. Tüm satıcılar her ay 200 adede kadar sıfır ücretli listeleme alabiliyor. Bir eBay mağazası olanlar daha fazlasını alabilir. Bunlar kullanıldıktan sonra, ürün satılmasa bile ücretler iade edilemez. Satıcılardan liste başına, kategori başına bir ekleme ücreti alınır. Hesap sahibi, ürünün satılması koşuluyla, ekleme ücreti ödediği her açık artırma tarzı liste için bir ücret kredisi alır.

Son değer ücreti: Ürün satılırsa, eBay satıcılardan son değer ücreti alır. Ürün başına alınan ücretin değeri, toplam satış tutarına bağlıdır. Vergi dahil olmasa da toplam satış tutarına kargo ve ürünün fiyatına eklenen diğer ek ücretler dahildir.

Ek ücretler uygulanabilir. İşte bunlardan ikisine bir göz atın:

Gelişmiş liste yükseltme ücretleri: Şirket, gelişmiş liste yükseltmeleri ekleyen satıcılardan ücret alır. Ücretler, eklenen yükseltme türüne göre belirlenir. Bunlar, temel listeleme veya ekleme ücreti kapsamında olmayan listeleme eklentileridir. Tüm listeleme yükseltmeleri her listeleme aracında mevcut değildir.

Ek hizmet ücretleri: Site ayrıca satıcılardan ek hizmet ücretleri de alır. Bunlar, eBay sitesi kaynaklı kargo etiketleri veya eBay’e geri iade ödemeleri arasında değişir.

Amazon ve eBay e-ticaretin en büyük oyuncularından ikisi olsa da, her ikisinin de iş modelleri oldukça farklıdır. Amazon geleneksel bir perakende mağazası gibi çalışarak alıcıları listelenen envanterini satın almak için sitesine çekerken, eBay satıcıları kişisel mallarını listelemeye çekerek bir müzayede evi veya garaj satışı gibi çalışır.

Bir alıcı olarak, ne satın almak istediğinize bağlı, Amazon veya eBay ihtiyaçlarınız için daha uygun olacaktır. Benzer şekilde, bir satıcı olarak, iş modelinize ve satış ihtiyaçlarınıza bağlı bir şirket, iş hedefleriniz için daha iyi çalışacaktır.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir