FNSKU nedir? Amazon ürünleri için FNSKU barkodu kullanmak şart mıdır?

Yeni Amazon satıcıları birçok farklı kısaltma duyuyor: FBA, FBM, SKU, ASIN, FNSKU. Kafa karıştırıcı olabilir! Birçok satıcının kafasını karıştıranlardan biri de FNSKU'dur. Nedir bu FNSKU? FNSKU'ya ihtiyacınız var mı? FNSKU nasıl alınır? FNSKU barkodu ve nasıl oluşturulur ?

FNSKU, Fulfilment Network Stok Tutma Birimi anlamına gelir ve FBA satıcıları tarafından kullanılan Amazon’a özgü bir barkoddur. Amazon, satıcıların ürünlerini tanımlamak ve bu ürünleri Amazon Satıcı hesabınıza bağlamak için FNSKU’yu (Amazon barkodu olarak da bilinir) kullanır. 

Fulfillment by Amazon kullanıyorsanız, Amazon muhtemelen her biriminizin FNSKU barkodu ile etiketlenmesini isteyecektir. Amazon, envanterinizi takip etmek ve envanterinizi diğer satıcıların envanterinden ayrı tutmak daha kolay olduğu için UPC barkodu yerine FNSKU barkodunu kullanmayı sever. 

Amazon ayrıca, doğru ürüne sahip olduklarından ve satış için doğru satıcının kredilendirildiğinden emin olmak için gönderim işlemi sırasında FNSKU barkodunu kullanır.

FNSKU ve GITIN arasındaki fark nedir?

GITIN, belirli bir ürünün ne olduğunu da tanımlaması açısından FNSKU’ya benzer. Aradaki fark, GITIN’in her mağazada veya çevrimiçi pazarda kullanılabilmesi, FNSKU’nun ise yalnızca Amazon’a özgü olmasıdır. 

FNSKU barkodu, özellikle ürünleri perakende arbitraj yoluyla veya birden fazla satıcılı ASIN’lerde satış yapıyorsanız, her birim ürün üzerinde gereklidir. 

Bunun nedeni, ürünleri FBA’e gönderirken yalnızca GTIN barkodunu kullanırsanız envanterinizin diğer satıcıların aynı ürüne ait envanteriyle karışacak olmasıdır. FNSKU barkodunu kullanırsanız Amazon, aynı ASIN’de satış yapsanız bile envanterinizi diğer satıcılardan ayrı tutacaktır.

Amazon, ürününüzde FNSKU barkodu kullanmanızı zorunlu mu?

Duruma göre değişir!

Envanterinize bir ürün eklerken Amazon, üretici barkodu (UPC) veya Amazon barkodu olmak üzere barkod tercihinizi soracaktır. Bazı durumlarda Amazon, satıcıların Amazon barkodunu kullanmasını zorunlu tutabilir.

Envanterinizin takibini çok daha kolay hale getirdiği için her zaman Amazon barkodunu (FNSKU) kullanmanızı öneririz. 

Barkod tercihlerinizi Seller Central’daki ayarlar bölümünden de her zaman değiştirebileceğinizi de unutmayınız.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir