Hasarlı veya kayıp FBA envanteri nasıl kontrol edilir ve kaybedilen kârlar nasıl geri kazanılır?

FBA aracılığıyla bir ürün satarsanız ve ürün nakliye sırasında, bir Amazon tesisinde veya Amazon'un iş ortağı taşıyıcılarından birinin elinde kaybolur veya hasar görürse, ya geri ödeme alırsınız ya da ürününüzün aynı FNSKU'ya ait yeni bir ürünle değiştirilmesini sağlarsınız.

Bırakın online perakendecileri, çok az şirket lojistik konusunda Amazon ile kıyaslanabilir. Yine de otomatik envanter yönetim sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun hatalar olabilir. Ürünler kaybolur, hasar görür, yanlış yere konur, yanlış müşteriye gönderilir, yanlış satıcıya atfedilir veya daha fazlası olur.

Kabul etmek gerekir ki, bu tür durumlar çok az olabilir, ancak yine de zaman içinde mali durumunuzu etkileyebilir. Proaktif bir envanter yönetim sistemine sahip olmak, kaybolan ve/veya hasar gören mallar için geri ödeme almanızı sağlayacaktır. 

Aklınızda bulunsun: Amazon, 6 aylık süreyi geçen geri ödeme taleplerini kabul etmemektedir. Bu yüzden, doğrudan nasıl alacağınızı bilmeniz gerekecek!

Bu blogda, Amazon’un geri ödemesinin tam olarak nasıl işlediği ve karşılamanız gereken kesin kriterler de dahil olmak üzere, hasarlı veya kayıp FBA envanterini nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz.

Amazon’da hasarlı veya kayıp envanter nasıl kontrol edilir?

kayıp fba envanteri
kayıp fba envanteri

Bazı mallarınızın eksik olduğundan veya rakamların tutmadığından şüpheleniyorsanız, envanter ayarlama raporunu görüntüleyin. Bu rapor, envanter elden çıkarma, sahiplik düzeltmeleri ve yanlış yerleştirilmiş ve bulunmuş envanter örneklerine yanıt olarak yapılan ayarlamalar hakkında bilgi içerir.

Kayıp veya hasarlı envanter için geri ödeme alıp almadığınızı Görün

Envanter Ayarlamaları raporunu incelediğinizde, çoğunlukla SKU’ların ayarlandığını ve pozitif ve negatiflerin birbirini iptal ettiğini göreceksiniz. Bu tür bölümleri rapordan silin, böylece size yalnızca hesaba katılmamış ayarlamalar kalır.

Herhangi bir tutarsızlık olması durumunda, daha önce belirtilen adımları izleyerek raporu Seller Central üzerinden çevrimiçi olarak görüntüleyin. SKU’yu not alın ve mutabakat durumunu inceleyin. İşler yolunda gitmiyorsa bir bağlantı göreceksiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda sorunun yanı sıra geri ödeme almaya hak kazandığınız birim sayısı da ortaya çıkacaktır.

Amazon tarafından tanınmayan müşteri iadeli ürünler için geri ödeme alın

Müşteri odaklı yaklaşımını sürdürmek için Amazon, müşterilere talepte bulundukları anda para iadesi yapıyor. Ancak iade edilen ürün Amazon deposuna aynı hızla geri dönmez. Sorun, bir ürün geri döndüğünde (satılabilir veya satılamaz durumda olması ayrı bir konudur), sadece Amazon size tutarı geri ödemediğinde veya envanterinize aktarmadığında ortaya çıkar.

Neyse ki Amazon, Amazon depolama tesisine iade edilmesi gereken her bir ürünün durumunu görüntüleyebileceğiniz bir FBA iadelerini yönetme sayfasına sahiptir. Bir süreç başlatılırsa, ürünün durumu “İade Başlatıldı” ve başarılı bir şekilde geri ödeme yapıldığında “Tamamlandı” olarak gösterilecektir. Size ödeme yapılmadan veya ürün envanterinize eklenmeden 45 gün geçerse Amazon’a yazarak sorunu çözmelerini isteyin.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir