İngiltere hediyelerde ithalat vergisi nasıl hesaplanır?

Birleşik Krallık'taki birine hediye gönderdiğinizde, ürünlerin değerine bağlı olarak İthalat KDV'si ve Gümrük Vergisi ödemeniz gerekebilir. Malların hediye olarak nitelendirilebilmesi için gümrük beyannamesi eksiksiz olmalıdır. Gönderilen hediye Birleşik Krallık dışındaki özel bir kişiden Birleşik Krallık'taki özel bir kişiye veya kişilere gönderilmelidir.

Hediye için Birleşik Krallık’taki herhangi bir kişi tarafından doğrudan veya dolaylı olarak ödeme yapılmamış olmalıdır.

Hediye sadece ara sıra, örneğin doğum günü, Noel veya yıldönümü için verilmelidir.

39 £ üzerindeki hediyeler İthalat KDV’sine tabidir. Malların değeri 135 sterlinin üzerinde ise Gümrük Vergisi de ödenecektir.

Birleşik Krallık dışından bir akrabanıza veya arkadaşınıza hediye etmek üzere bir şey satın alırsanız, bu kişiye gönderilmiş olun ya da olmayın, hediye olarak değil valiz ticareti olarak değerlendirecektir.

Çoklu hediye paketleri

Birden fazla hediye içeren ve açıkça birden fazla kişi için tasarlanmış çoklu hediye paketlerinde, 39 sterlinlik KDV indirimi, ürünlerin tek tek paketlenmiş olması, onlara özel olarak hitap edilmesi, gümrük beyannamesinde ayrı olarak beyan edilmesi, belirtilen ödenekler dahilinde olması ve beyanname üzerindeki her bir kalemin fiyatı ile işaretlenmiş olması koşuluyla herkes için geçerlidir.

Belirli bir kişiye birden fazla ayrı paket gönderilmesi, malların değerini birbirine ekleyecektir. Bu durumda toplam değer 39 £’u aşarsa, İthalat KDV’si tahsil edilecektir. Değer 135 £’u aşarsa, Gümrük Vergisi de ödenmesi gerekebilir.

Bir pakette birden fazla kişiye yönelik farklı türde mallar varsa, bunlar ayrı ayrı tanımlanmalı ve gümrük beyannamesinde bir değer belirtilmelidir.

İthalat KDV’si için, yalnızca 39 sterlinlik kısım için eşik değerine ulaşan sayıda ürüne muafiyet tanınacaktır. Örneğin, bir pakette her biri 8 £ değerinde 5 kalem varsa, 5 kalemden 4’ü indirim hakkına sahip olacaktır (4 × 8 £ = 32 £). Beşinci ürün için ise ücret ödenecektir.

Bir ürün 2 kişiye gönderildiğinde ve değeri 39 £’u aştığında, her bir kişinin hediye yardımını toplamak mümkün değildir. Tek bir ürünün değeri bölünemez. Örneğin, 2 kişiye gönderilen 50 £ değerindeki bir ürün hediye indiriminden yararlanamaz.

Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir