Marka tescili nedir? Ticari marka tescilinin faydaları nelerdir?

Ticari marka, bir işletmeyi veya ürünlerini temsil etmek için kullanılan benzersiz bir sembol veya kelime(ler)dir. Tescil edildikten sonra, aynı sembol veya kelime dizisi, kullanımda kaldığı ve uygun evrak ve ücretler ödendiği sürece sonsuza kadar başka bir kuruluş tarafından kullanılamaz..

Marka tescili nedir?

Zamanla, ticari markalar bir şirket adıyla eş anlamlı hale gelir, böylece belirli bir işletmeyi tanımak için adı görmenize bile gerek kalmaz. Apple’ın logosu olarak kullandığı ısırık alınmış elma şeklini, Nike’ın tüm ürünlerinde yer verdiği swoosh logosunu veya McDonald’s’ın onlarca yıl önce tescil ettirdiği altın kemerleri düşünün. Semboller ve kelimeler şirket ve markalarıyla bu kadar kolay ilişkilendirebilme miz, bunların kullanımının en büyük avantajlarından biridir. Bir müşteri tanıdık bir logo veya ifade gördüğünde anında tanınır ve bu da tercihi ve nihayetinde satışları artırabilir.

Bir ticari marka resmi olarak tescil edildikten sonra, sahibi olan şirket dışında hiç kimse tarafından kullanılamaz veya kopyalanamaz. Bununla birlikte, ticari markanızın hangi sınıfa girdiğine bağlı olarak, başka bir şirketin çok benzer veya hatta aynı ticari markayı tescil ettirmesi mümkündür, ancak yalnızca sizinkinden farklı bir sınıfta tescil edildiği sürece. Örneğin, şu anda aralarından seçim yapabileceğiniz 45 farklı sınıf vardır, bu nedenle her biri tescilli bir Lion ticari markasına sahip üç farklı şirketiniz olabilir, ancak bir şirket Lion catering malzemeleri, ikincisi Lion eğitim hizmetleri ve üçüncüsü Lion mekanik van onarımları olabilir.

Ticari markanızı kaydettirmek için doğru sınıfı bilmek çok önemlidir. Ticari markanızı yanlış bir sınıf altında kaydettirirseniz, ticari markanız potansiyel olarak sizin için değersiz hale gelebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 45 farklı sınıf bulunduğundan, mallarınız veya hizmetleriniz için doğru sınıfı nasıl seçeceğinizi buradan öğrenebilir ve ayrıca kendinizi sınıflandırmakta zorlanıyorsanız doğru sınıfınızı tanımlama konusunda yardım alabilirsiniz.

Ticari markanın işaretleri

™ – Bir logo veya ifadeden sonra ticari marka sembolünü kullanmak, rakipleri bu sembol veya ifadeyi kendinize ait olarak iddia ettiğiniz konusunda uyarır, ancak bunun için resmi olarak başvurmanız bile gerekmez. 

® – Sadece Ticari Marka ofisi tarafından resmi olarak verilen ticari markalar, tescilli ticari marka anlamına gelen ® sembolünü kullanabilir.

℠ – Ürün değil hizmet satan şirketler hizmet markası logosunu kullanma seçeneğine sahiptir, ancak çoğu basitlik için bunun yerinekullanır.

Ticari markanın korunması

marka tescili

Bir ticari marka bir şirketin veya ürünün ömrü boyunca veriliyor olsa da, işletmelerin ifadelerin jenerik hale gelmesine karşı korunmaları gerekir. Bu durum tipik olarak insanlar bir şirketin ürün adını onun gibi tüm ürünleri veya süreçleri ifade etmek için kullandıklarında zamanla ortaya çıkar. Yüz mendilleri için kullanılan Kleenex’i veya fotokopi için kullanılan Xerox’u düşünün. Bu ticari markayı talep etmeye devam etmek için, bu şirketlerin terimi kötüye kullanan kişileri durmaları için bilgilendirmeleri gerekir.

Kayıt olmanın faydaları

Bir ticari marka verildikten sonra, sahibi üç temel avantaj elde eder:

  • Ticari markasıyla aynı sembol veya kelimeyi kullanmayı düşünen diğer işletmelere yönelik hak talebinde bulunabilir. 
  • Yasal bir mülkiyet karinesi, olası kullanıcıları savuşturmaya yardımcı olabilir
  • Talep edilen ticari markanın münhasır kullanım hakkı
Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir