Hava kargo nedir? Hakkında bilinmesi gerekenler

Kargo taşıma, tedarik zincirinin malları kargo tesisinde karada işleyen bölümüdür. Çıkış havalimanındaki teslimattan uçağa yüklenmeye hazır hale gelene, varış noktasındaki boşaltmaya ve alıcıya/nakliye firmasına teslimata kadar, gönderilerin güvenli ve emniyetli bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için yakından takip edilmesi gereken kargo taşıma ile ilgili birçok adım vardır.

Hava kargo yoluyla nakliye, mallar için hızlı ve verimli bir taşıma aracıdır. Havayolları yılda 52 milyon metrik tondan fazla mal taşımakta olup, bu rakam değer olarak küresel ticaretin %35’inden fazlasını ancak hacim olarak dünya ticaretinin %1’inden azını temsil etmektedir. Bu da yıllık 6,8 trilyon dolar değerinde mala veya her gün 18,6 milyar dolar değerinde mala eşdeğerdir. Ancak COVID-19’un sektör üzerindeki etkileri, hava kargo da dahil olmak üzere hava endüstrisini önemli ölçüde etkilemiştir.

Mevcut kargo ton-kilometresi 2020’de sektör genelinde bir önceki yıla göre %21,4 oranında düştü. Ancak yıl sonuna gelindiğinde, sektör genelinde kargo ton-kilometresi COVID-19 öncesi değerlere yakın bir seviyeye geri döndü. Dünya çapında bu kadar çok hava kargosu sevk edilirken ve tedarik zincirinde bu kadar çok farklı taraf yer alırken, için kargo taşıma konusuna bir göz atmak önemlidir.

Hava Kargo

Hava kargo rezervasyon & sevkiyat planlama

Kargo taşıma süreci, sevkiyatların rezervasyonu ve planlanmasıyla başlar, sevkiyat tesisten ayrılmadan önce yapılması gereken çok şey vardır. Sağlam bir eylem planına sahip olmak, rezervasyonun sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlar ve olaylar zincirinin ilerleyen aşamalarında daha az sorun yaşanmasını önler. Sevkiyatınızı düzgün bir şekilde rezerve etmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir. Bu faaliyetler, aşağıda listelenen nakliye firmaları tarafından gerçekleştirilen adımları da içerir:

  • Göndericilerin taleplerinin alınması ve güvenlik durumunun kontrol edilmesi
  • Gönderici navlun bilgilerini alma
  • Yönlendirmeyi planlayın – doğrudan veya konsolidasyon
  • Nakliyeci veya taşıyıcı envanterlerine karşı kapasite talebi
  • Kapasiteyi onaylayın
  • Yükün teslim alınmasını ayarlayın
  • Nakliyeciden teslim alındı
Yazıyı Paylaşın
Whatsapp
Facebook
Twitter
LinkedIn
İlginizi Çekebilir